Prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym
Jakie są prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym? Osoba pokrzywdzona powszechnie kojarzy się jako milcząca, niemal nieobecna (często także fizycznie) strona postępowania karnego. Tymczasem może i w wielu przypadkach powinna (dla własnego dobra) uczestniczyć w nim aktywnie, ponieważ ma szereg praw, które umożliwiają jej zadbanie o własne interesy. W poniższym artykule dowiesz się o nich więcej.
Na początku ważna rzecz: pokrzywdzony o przestępstwie może organy ścigania zawiadomić bezpośrednio zarówno ustnie, jak i pisemnie.
Wzór zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znajdziesz na mojej stronie TUTAJ.
Jaką rolę w postępowaniu karnym pełni pokrzywdzony?
Rola osoby pokrzywdzonej zależy od etapu postępowania. W postępowaniu przygotowawczym (dochodzeniu lub śledztwie) występuje ona jako strona, jednak gdy sprawa trafi do sądu, pozostaje nią tylko na wyraźne żądanie. W takiej sytuacji przed sądem występuje w roli oskarżyciela posiłkowego (obok prokuratora, który jest oskarżycielem publicznym).
Reasumując, gdy akt oskarżenia wpływa do sądu, pokrzywdzony traci status strony postępowania. Jeśli nadal chce mieć jej uprawnienia (czyli występować w sądzie na prawach strony postępowania), musi przystąpić do sprawy jako oskarżyciel posiłkowy (strona procesowa czynna).
Prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym
Osoba pokrzywdzona ma szereg praw, z których w toku postępowania karnego może skorzystać. Najważniejsze z nich to:
- Prawo do ustanowienia pełnomocnika, który będzie ją reprezentował. Zazwyczaj poszkodowani kierują się w tej sprawie do adwokata — w takiej sytuacji jest to pełnomocnik z wyboru. To bardzo dobra decyzja, ponieważ adwokat zadba o należyte przygotowanie klienta do postępowania, przypilnuje terminów i będzie informował na bieżąco o postępach, starając się przewidzieć każdy ruch drugiej strony. Warto pamiętać, że w przypadku gdy osoba pokrzywdzona nie może ponieść kosztów pełnomocnictwa z wyboru, może zawnioskować o adwokata z urzędu.
- Prawo do skorzystania z bezpłatnego wsparcia tłumacza w sytuacji, gdy pokrzywdzony jest obcojęzyczny lub niemy/niesłyszący, tzn. nie może lub nie ma wystarczających kompetencji językowych, by dokładnie wyjaśnić okoliczności popełnienia przestępstwa.
- Prawo do wskazania osoby pełnoletniej, która będzie mogła być obecna przy czynnościach procesowych, np. przesłuchaniu. Najczęściej dotyczy to spraw, w których poszkodowani są niepełnoletni.
- Prawo do uzyskania informacji o przysługujących prawach i obowiązkach. W zależności od etapu postępowania karnego odpowiedni organ (Policja, Prokuratura, Sąd) powinien poinformować osobę pokrzywdzoną o jej prawach i obowiązkach.
- Prawo do złożenia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego lub umorzeniu takiego postępowania. Takie zażalenie należy wnieść do właściwego Sądu (w przypadku spraw z oskarżenia prywatnego do prokuratora nadrzędnego) w terminie 7 dni liczonych od dnia doręczenia/otrzymania. Należy to zrobić za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżone postanowienie.
- Prawo do złożenia zażalenia na bezczynność organu postępowania przygotowawczego. Chodzi o sytuacje, gdy w ciągu 6 tygodni od złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa osoba poszkodowana nie została poinformowana o tym, że dochodzenie/śledztwo zostało wszczęte lub takiego wszczęcia odmówiono.
- Prawo do udziału w czynnościach postępowania karnego, które realizowane są na wniosek pokrzywdzonego. W praktyce są to najczęściej przesłuchania świadków, oględziny (zarówno ciał, jak i przedmiotów czy miejsc związanych z popełnionym przestępstwem) i przeszukania. Pokrzywdzony może też składać oświadczenia co do dowodów oraz zadawać pytania podejrzanemu/oskarżonemu (o ile na to pozwoli) i świadkom w sprawie. Należy pamiętać, że z tego prawa osoba pokrzywdzona nie musi korzystać. W jej imieniu w czynnościach tych może uczestniczyć wyłącznie profesjonalny pełnomocnik.
- Prawo do występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Tak jak wspomniałem wcześniej, osoba pokrzywdzona może mieć uprawnienia strony w postępowaniu sądowym i wtedy jest tam obecna jako oskarżyciel posiłkowy. Ważne jednak, by takie oświadczenie (w dowolnej formie — ustnej lub pisemnej) przedstawić przed rozpoczęciem postępowania sądowego. Jeśli o tym zapomnimy, nie ma już możliwości występowania w takiej roli przed sądem — termin jest nieprzywracalny (prekluzyjny). Sąd nie musi wydawać żadnej decyzji w tej sprawie — oświadczenie osoby pokrzywdzonej ma charakter konstytucyjny, czyli staje się natychmiast skuteczne (nie wymaga zgody organu sądowego). Warto pamiętać, że jako oskarżyciel posiłkowy osoba pokrzywdzona może składać wnioski dowodowe w toku sprawy sądowej. Może np. żądać przesłuchania świadków, powołania biegłego sądowego, przeprowadzenie dowodu z nagrań lub innych materiałów itp.
- Prawo do wglądu w akta sprawy. Na każdym etapie postępowania karnego pokrzywdzony może przejrzeć akta sprawy, sporządzić ich ksero- lub fotokopię bądź zawnioskować o odpisy. Ma też prawo do złożenia wniosku o uzupełnienie czynności postępowania, ale jedynie przygotowawczego (na etapie dochodzenia/śledztwa).
- Prawo do zadośćuczynienia lub odszkodowania. Aby je uzyskać, konieczne jest złożenie wniosku maksymalnie do czasu zakończenia przewodu sądowego. Można to zrobić już na etapie przesłuchania (na Policji bądź w Prokuraturze) lub w sądzie (wtedy taka informacja zostanie włączona do protokołu rozprawy).
- Prawo do przedstawienia końcowego stanowiska w sprawie i końcowych wniosków. Oskarżyciel posiłkowy na koniec postępowania sądowego może także zawnioskować o wymierzenie oskarżonemu konkretnej przewidzianej prawem kary, a także przewidzianych prawem środków karnych, np. zakazu przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób, zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej i in.
Osobny katalog praw przysługuje osobie pokrzywdzonej, która padła ofiarą gwałtu bądź obcowania płciowego przy wykorzystaniu nadużycia stosunku zależności lub krytycznego położenia, a także w przypadku braku zdolności pokrzywdzonego do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem (takie sytuacje to m.in. zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualna itp.). Prawa te dotyczą zasad przesłuchania takich poszkodowanych, a szczegółowo przeczytasz o nich tutaj.
Warto z tych wszystkich praw w pełni korzystać, a w tym pomoże adwokat.
Pokrzywdzony w postępowaniu karnym — po co adwokat?
Jednym z najważniejszych praw przysługujących osobie pokrzywdzonej w postępowaniu karnym jest możliwość ustanowienia pełnomocnika, który będzie ją reprezentował w toku postępowania — zarówno przygotowawczego, jak i sądowego. Warto z tego prawa skorzystać z kilku powodów.
Po pierwsze, postępowanie karne jest złożone. Ilość czynności, które należy podjąć, monitorować i prowadzić, jest bardzo duża, a większość z nich skomplikowana. Wymaga nie tylko wiedzy, ale i doświadczenia, a to zagwarantować może wyłącznie pełnomocnik, który takich spraw prowadził już wiele.
Po drugie, w wielu czynnościach postępowania karnego liczy się czas. Mowa tu m.in. o złożeniu zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego lub umorzeniu takiego postępowania, na które pokrzywdzony ma zaledwie 7 dni, czy też o złożeniu oświadczenia o występowaniu w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Adwokat przypilnuje tych terminów, dzięki czemu pokrzywdzony będzie mógł korzystać z pełni swoich praw. Gdy zaś organy ścigania będą prowadziły sprawę zbyt opieszale, adwokat pomoże przygotować i wnieść stosowną skargę na przewlekłość postępowania przygotowawczego.
Wzór skargi na przewlekłość postępowania przygotowawczego znajdziesz na mojej stronie TUTAJ.
Po trzecie, w przypadku bycia pokrzywdzonym, w grę wchodzą silne emocje. Udział w postępowaniu karnym jest dla ofiary czynu zabronionego ogromnym przeżyciem i stresem. Odnalezienie się w gąszczu przepisów, mnogość czynności procesowych, biegnące terminy, a nade wszystko udział w samym postępowaniu, gdzie trzeba stawić czoła sprawcy, świadkom i na nowo „przeżyć” sytuację, która jest przedmiotem sprawy — to dla większości osób zbyt duże wyzwanie. Adwokat, ze swoim opanowaniem, profesjonalizmem oraz dystansem do sprawy, będzie w takim wypadku najlepszym reprezentantem i pełnomocnikiem osoby pokrzywdzonej.
Zapraszam do kontaktu ze mną w sprawie, w której jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem. Pomogę Ci przejść przez wszystkie czynności tak, aby postępowanie było dla Ciebie jak najmniej stresujące.